Published: 17 Փետրվարի, 2017
Պոլսո պատրիարքի փոխանորդ Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը և Պոլսո Հայոց պատրիարքարանի հոգևոր խորհրդի նախագահ, Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը կայցելեն Մայր Աթոռ սուրբ Էջմիածին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց Ստամբուլի հայկական «Ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Արա Գոչունյանը:
«Հաջորդ շաբաթվա մեջ, ամենայն հավանականությամբ, երեքշաբթի օրը, Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանը և Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը կլինինեն Էջմիածնում: Նրանց կընդունի Վեհափառ Գարեգին Բ հայրապետը: Գալիս են Էջմիածին իրենց հարաբերությունը կաթողիկոսի օրհնությամբ թարմացնելու: Նրանք Սուրբ Էջմիածնում կաղոթեն իրենց եղբայրության համար»,- ասաց Արա Գոչունյանը:
Նրա խոսքով, Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի և Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանի միջև ստեղծված ճգանաժամը լուրջ խոչընդոտի կարող էր վերածվել, այն հաջողվեց կասեցնել, այդ գործում իր ներդրումն ունեցավ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը: Ամբողջ ընթացքում Ամենայն հայոց Վեհափառ Հայրապետն իրենց հետ կապի մեջ է եղել, իր հայրապետական հորդորն է փոխանցել այն մասին, որ կասեցնեն վեճի զարգացումը և վերադառնան աշխատանքային վիճակի:
Անդրադառնալով պատրիարքի ընտրությունների հարցին` Արա Գոչունյանը նշեց, որ փետրվարի 16-ին Արամ արքեպիսկոպոս Աթեշյանի նախագահությամբ տեղի ունեցավ խորհրդակցություն, որին մասնակցեցին համայնքային առաջատար գործիչներ: Խորհրդակցության տրամաբանությունն այն էր, որ Արամ Աթեշյանի և Սահակ Մաշալյանի միջև առաջացած լարվածությունը հարթվի: Հանդիպմանը հրավիրվել է նաև Սահակ Մաշալյանը: Հանդիպմանը ծավալվել են քննարկումներ, նրանց հաջողվել է շրջանցել իրենց միջև ծագած ճգնաժամը: Սահակ եպիսկոպոս Մաշալյանը և Արամ եկիպոսկոպոս Աթեշյանը կշարունակեն աշխատանքն իրենց զբաղեցրած պաշտոններում:
Հանդիպմանը նաև անդրադարձ է եղել հավանական ժակետներին: «Ներկայացվել են մի քանի գաղափարներ պատրիարքի ընտրության հավանական օրվա հետ կապված: Պատրիարքի ընտրության օրը հիմա չի կարող որոշվել: Թուքիայում սահամանդրական հանրաքվեից հետո, որը տեղի է ունենալու ապրիլի 16-ին, դիմում կներկայացվի իշխանություններին պատրիարքական ընտրություններ անցկացնելու համար: Դա իրազեկման համար է` սպասելով իշխանությունների արձագանքին, որպեսզի այդ գործընթացում նրանց հետ համակարգված աշխատանք կատարվի»,-ասաց Արա Գոչունյանը: Պոլսի պատրիարքի տեղապահի`փետրվարի 17-ին նախատեսված ընտրությունը տեղի չի ունենա: