Published: 11 Մարտի, 2017
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի եկեղեցականության թիվը 753 է, որոնցից 52-ը` արքեպիսկոպոս և եպիսկոպոս, 51-ը` ծայրագույն վարդապետ և վարդապետ, 35-ը՝ աբեղա, 480-ը՝ քահանա, 138-ը՝ սարկավագ:
2016 թ. Մայր Աթոռի բաժիններում աշխատել են 930 անձեր, Հայաստանի թեմերում և Արցախում՝ 1193, Սփյուռքի թեմերում և Հայրապետական պատվիրակություններում՝ 4005:
Մայր Աթոռի հոգևոր, կրթական հաստատություններում ընդհանուր թվով ուսանել է 283 սան, որից` 100-ը՝ Գևորգյան հոգևոր ճեմարանում, 79-ը՝ Սևանի Վազգենյան հոգևոր դպրանոցում, 34-ը՝ Հառիճավանքի Թրբանճյան ընծայարանում, 25-ը՝ Քահանայից պատրաստման եռամյա լսարանում, 45-ը՝ Կալկաթայի Հայոց Մարդասիրական ճեմարանում և Դավթյան Օրիորդաց վարժարանում: «Էօրնեկեան» հանրակրթական դպրոցի 25 դասարաններում ուսանել է 383 սան, Գևորգ Էմինի անվան դպրոցում՝ 270 աշակերտ: «Էօրնեկեան» մանկապարտեզ հաճախել է 45 մանուկ:
Անցյալ տարում Մայր Աթոռը շարունակել է քարոզչական ընդգրկուն գործունեություն իրականացնել ազգային կյանքի տարբեր ոլորտներում՝ հանրակրթության ոլորտում, երիտասարդության շրջանում, հայորդյաց տներում, ՀՀ Զինված ուժերում և քրեակատարողական հիմնարկներում։
ՀՀ Զինված ուժերում իրենց ծառայությունն են բերել թվով 51 հոգևոր սպասավորներ: ՀՀ Քրեակատարողական 12 հիմնարկներում իրենց հոգևոր սպասավորությունն են բերել 11 եկեղեցականներ:
2016 թ. շարունակել են գործել 8 հայորդյաց տները (Էջմիածին, Աշտարակ, Գյումրի, Վանաձոր, Երևանում` Նորք, Մալաթիա, Արաբկիր և Մանրանկարչության արվեստի կենտրոն), որտեղ հաճախել են 3067 երեխաներ: Տարվա ընթացքում հայորդյաց տների կողմից իրականացվել է 266 բազմաբնույթ միջոցառում:
Հաշվետու տարում արդյունավոր են եղել նաև եկեղեցաշինական աշխատանքները: Հայ Եկեղեցու աշխարհասփյուռ թեմերում նախորդ տարում օծվել են թվով 22 եկեղեցիներ: Մայր Աթոռի ճարտարապետաշինարարական բաժնի կողմից անցնող տարում ավարտին են հասցվել ավարտվել են 7-ը, իսկ ընթացքի մեջ են 18 շինարարական աշխատանքներ:
2016 թ. Մայր Աթոռի կողմից մեծ ծավալի հոգևոր-սոցիալական խնամատարություն է իրականացվել:
2016 թ. ապրիլյան պատերազմից հետո Ամենյան Հայոց Կաթողիկոսի հրավերով, Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի գլխավորությամբ և թեմերի մասնակցությամբ կազմակերպված հանգանակությունների արդյունքում մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար գումար է փոխանցվել Արցախի Հանրապետության կառավարության հատուկ հաշվեհամարին` ի զորակցություն արցախահայության:
Ընդառաջ Երուսաղեմի Հայոց Պատրիարք Ամենապատիվ Տ. Նուրհան արքեպիսկոպոս Մանուկյանի դիմումին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը Տիրոջ Ս. Գերեզմանի նորոգության համար իր ընթացիկ բյուջեից կատարել է մեկ միլիոն ԱՄՆ դոլար գումարի փոխանցումը Պատրիարքարանին։
2016 թվականին իրենց գործունեությունն են շարունակել Մալաթիայի, Արաբկիրի, Նորքի, Էջմիածնի, Վանաձորի բարեգործական ճաշարանները, որտեղ օրական սնունդ է ստացել ընդհանուր թվով 1000 անձ:
«Նագգաշյան Մանուկների Տուն» երեխաների աջակցության կենտրոնում խնամվում են 17 դեռահաս և 4 մանկահասակ աղջիկներ:
2016 թվականին «Իզմիրլյան» բժշկական կենտրոնի կողմից անհրաժեշտ բժշկական օգնություն է ցուցաբերվել հիվանդներին, բժշկախորհրդատվական օգնություն ցուցաբերելու նպատակով կազմակերպվել է բուժկենտրոնի մասնագետներից կազմված արտագնա բժշկական խումբ, որ այցելել է ՀՀ մարզեր և Արցախ:
Հաշվետու տարում նյութական և դրամական աջակցություն է ցուցաբերվել Հայաստանի անապահով ընտանիքների, նաև` ապրիլյան պատերազմի ընթացքում զոհված և վիրավորում ստացած զինծառայողների, սահմանապահ զինվորների ընտանիքների, ծնողազուրկ երեխաների և Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի:
Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածինը տարբեր ծրագրերի միջոցով աջակցություն է ցուցաբերել ութ հարյուր քսան միլիոն ՀՀ դրամ գումարի չափով։
Թեմերի կողմից ևս 2016 թվականին իրականացվել են հոգևոր-քարոզչական, սոցիալական, կրթամշակութային բազմաբնույթ ծրագրեր: