Qahananeri dzernadrutyun 8
Հոգևոր կայքէջ > Լրահոս > Նորություններ > Կատարվեց քահանայական ձեռնադրություն (նկարներ)
Կատարվեց քահանայական ձեռնադրություն (նկարներ)
Published: 16 Հուլիսի, 2023
Հուլիսի 16-ին՝ Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնին, Սյունյաց թեմի առաջնորդանիստ Սուրբ Գրիգոր Լուսավորիչ եկեղեցում (ք. Գորիս), Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությամբ, Սուրբ Պատարագի ընթացքում կատարվեց քահանայական ձեռնադրություն:
Պատարագիչն էր Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Գարեգին Ա» կրթական կենտրոնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Վահան եպիսկոպոս Հովհաննիսյանը, որի ձեռամբ քահանայական ձեռնադրություն և օծում ստացան Մայր Աթոռի տարբեր կառույցներում և թեմերում սպասավորող երեք սարկավագներ: Սուրբ Պատարագի ընթացքում Վահան Սրբազանը, քահանայության կոչելով նորընծաներին, Սրբալույս Մյուռոնով օծեց նրանց ճակատներն ու ձեռքերը, ինչպես նաև նորաօծ եկեղեցականներին շնորհեց նոր հոգևոր անուններ:
Բարեշնորհ Գևորգ սարկավագ Կադեյանը վերակոչվեց Տեր Պետրոս քահանա, Դավիթ սարկավագ Սահակյանը՝ Տեր Մովսես, իսկ Արմեն սարկավագ Իսահակյանը՝ Տեր Հակոբոս քահանա։ Այնուհետև նորաօծ քահանաներն իրենց անդրանիկ օրհնությունը փոխանցեցին ներկաներին:
Սրբազան Հայրը, իր քարոզում անդրադառնալով Հիսուս Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնին, ի մասնավորի նշեց. «Պայծառակերպությամբ Քրիստոս իր աստվածությունն է հայտնում մեզ և մխիթարում այն խորհրդով, որ մեր հավատքի հիմնադիրը պարզ վարդապետ, մարգարե կամ հրաշագործ մի անձ չէ, այլ նույն ինքը՝ Աստված։ Քրիստոս մարմնացյալ Աստված է, ով երկնքից խոնարհվեց և բնակվեց մարդկանց մեջ և դրա համար նրան կոչեցին Էմմանուել, որ նշանակում է Աստված մեզ հետ»։
Վահան եպիսկոպոսը նաև ընդգծեց, որ Քրիստոսի Պայծառակերպության տոնը հրավեր է քրիստոնյաներին լինելու Աստծո ներկայության մեջ։
Դիմելով նորաօծ քահանա հայրերին՝ Սրբազան Հայրը հորդորեց լինել մշակներ առանց ամոթի, ամուր` իրենց քահանայագործության մեջ, քաջ՝ փորձությունների մեջ:
Վերջում պատարագիչ Սրբազանը պատգանեց ժողովրդին նեցուկ և զորավիգ լինել քահանաներին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու առաքելության զորացման համար։
Ապա «Ողջույնի» ժամանակ ներկա հոգևոր դասը բարձրացավ Սուրբ Խորան և շնորհավորեց նորաօծ քահանաներին՝ համբուրելով նրանց մյուռոնադրոշմ ճակատներն ու ձեռքերը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում քառասնօրյա պատրաստության շրջանից հետո նորընծա քահանաներն ծառայության կկոչվեն Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու տարբեր թեմերում և կառույցներում:
Qahananeri dzernadrutyun 1 Qahananeri dzernadrutyun 2 Qahananeri dzernadrutyun 3 Qahananeri dzernadrutyun 4 Qahananeri dzernadrutyun 5 Qahananeri dzernadrutyun 6 Qahananeri dzernadrutyun 7 Qahananeri dzernadrutyun 8 Qahananeri dzernadrutyun 9 Qahananeri dzernadrutyun 10 Qahananeri dzernadrutyun 11 Qahananeri dzernadrutyun 12 Qahananeri dzernadrutyun 13 Qahananeri dzernadrutyun 14 Qahananeri dzernadrutyun 15 Qahananeri dzernadrutyun 16
Նախորդ նյութը Mayr Ator357 ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ՀՈԳԵՎՈՐ ԽՈՐՀՐԴԻ ՏԵՂԱԿԱՆ ԺՈՂՈՎԻ ՀԱՅՏԱՐԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸ
Հաջորդ նյութը Eritasard arajnordner 4 Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Երիտասարդ առաջնորդների հակակոռուպցիոն դպրոցի սաներին (նկարներ)