Hungaria halatsyal qristonyaner
Հոգևոր կայքէջ > Լրահոս > Նորություններ > Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Հունգարիայի «Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և հունգարական աջակցության ծրագրի» պետքարտուղարին
Published: 20 Հոկտեմբերի, 2023
Հոկտեմբերի 20-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Հունգարիայի «Հալածյալ քրիստոնյաների օգնության և հունգարական աջակցության ծրագրի» պետքարտուղար Տրիստան Ազբեյին։
Հանդիպմանը ներկա էր նաև ՀՀ-ում Հունգարիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան տիկին Աննա Մարիա Շիկոն։
Զրույցի ընթացքում Նորին Սրբությունն իր գնահատանքը հայտնեց այս դժվարին օրերին Հայաստանին և հայրենազրկված արցախահայերին ցուցաբերվող աջակցության և ի մասնավորի հայ ռազմագերիների վերադարձման ուղղությամբ գործադրվող միջնորդական ջանքերի համար։
Հայոց Հայրապետը անդրադարձ կատարեց Արցախի հոգևոր, մշակութային ժառանգության պահպանման, բռնի տեղահանված արցախահայության իրավունքների պաշտպանության և Հայաստանի անվտանգային խնդիրներին։
Նորին Սրբությունը նաև իր գոհունակությունն արտահայտեց Մերձավոր Արևելքի երկրների քրիստոնեական համայնքներին Հունգարիայի կողմից ցուցաբերվող զորակցության առնչությամբ։
Իր հերթին պրն․ Տրիստան Ազբեյը Նորին Սրբությանը տեղեկացրեց Մերձավոր Արևելքի երկրների քրիստոնեական համայնքների աջակցության ծրագրերի, ինչպես և 2021թ․ հայ ռազմագերիների վերադարձման գործում իր անմիջական ներգրավվածության մասին։
Հանդիպմանը մտքեր փոխանակվեցին Հայոց Եկեղեցու և Հունգարիայի իշխանությունների միջև հումանիտար ոլորտում փոխգործակցության հեռանկարների վերաբերյալ։
Hungaria halatsyal qristonyaner 1 Hungaria halatsyal qristonyaner
Նախորդ նյութը Hungaria razmakan 4 Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Հունգարիայի վարչապետի աշխատակազմի փոխնախարարի գլխավորած պատվիրակությանը (նկարներ)
Հաջորդ նյութը Hungaria halatsyal qristonyaner 1 1 Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ՀՀ-ում Բելգիայի թագավորության նորանշանակ դեսպանին (նկարներ)