Published: 14 Դեկտեմբերի, 2017
Դեկտեմբերի 14-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Հունաստանի Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքին և Կիպրոսի Հանրապետության նախագահի` հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսի գլխավորած պատվիրակությունները՝ ուղեկցությամբ Հայաստանի Հանրապետության Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակաբյանի:
Տիկին Հրանուշ Հակոբյանը Նորին Սրբությանը ներկայացրեց Հունաստանի և Կիպրոսի պատվիրակությունների Հայաստան այցի նպատակը, կարևորեց սփյուռքի հարցերի շուրջ սկզբնավորվող եռակողմ համագործակցությունը, որն ազդարարվեց ՀՀ Սփյուռքի նախարարության հետ փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրմամբ:
Այնուհետև Վեհափառ Հայրապետը ողջունեց հյուրերի այցը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին՝ նշելով, որ նման գործակցության համար ամուր հիմք են ծառայում դարերով ձևավորված սերտ հարաբերությունները: Նորին Սրբությունը կարևորեց պատմական հանգամանքների բերումով տարբեր երկրներում ապաստան գտած հայ և հույն ժողուրդների զավակների նկատմամբ դրսևորվող հոգատարությունը, ինչը կնպաստի սփյուռքի առջև ծառացող արդի մարտահրավերների հաղթահարմանը և ազգային ինքնության պահպանմանը:
Գարեգին Բ Կաթողիկոսը կարևորեց Սփյուռքում երեք համայնքների փոխադարձ զորակցությունը, որպեսզի կարողանան հասնել իրենց ժողովուրդների դեմ պատմության ընթացքում գործված անարդարության ճանաչմանը և միջազգայնորեն դատապարտմանը:
Սփյուռքի համախմբման գործում Վեհափառ Հայրապետը կարևոր նկատեց եկեղեցիների առաքելությունը, անդրադարձ կատարեց Հայաստանյայց Առաքելական և Հույն Ուղղափառ Եկեղեցիների միջև առկա բարեկամական հարաբերություններին ու սփյուռքի տարբեր համայնքներում սերտ համագործակցությանը:
Իր հերթին Հունաստանի Արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Տերենս-Նիկոլաոս Քուիքը նշեց, որ սփյուռքի համախմբվածության ամենակարևոր կամուրջը կրոնն է և եկեղեցին` կարևորելով եկեղեցու դերակատարությունը սփյուռքի առջև ծառացած խնդիրների լուծման գործում:
Զրույցի ընթացքում Կիպրոսի նախագահի` հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատար Ֆոտիու Ֆոտիսը Նորին Սրբությանը փոխանցեց Կիպրոսի նախագահի ողջույններն ու բարեմաղթանքները: Պրն. Ֆոտիսն բարձրորեն արտահայտվեց Կիպրոսի հայ համայնքի մասին՝ ընդգծելով, որ այն Կիպրոսի ժողովրդի կարևոր մասն է կազմում: Հումանիտար և արտերկրյա հարցերով հանձնակատարը նույնպես անդրադարձավ սփյուռքի խնդիրներին՝ դրանց հաղթահարման գործում կարևորելով երեք երկրների համատեղ ջանքերը: Վերջինս նկատեց նաև, որ Սփյուռքը մեծ ուժ է և կարող է իր հերթին նպաստել ազգային շահերին:
Հանդիպմանը ներկա էին Մայր Աթոռի Արտաքին հարաբերությունների և արարողակարգի բաժնի տնօրեն Գերաշնորհ Տ. Նաթան արքեպիսկոպոս Հովհաննիսյանը և ՀՀ-ում Հունաստանի Հանրապետության դեսպան Նաֆսիկա Նանսի Էվա Վրայլան:
Նախորդ նյութը 14.12.08 Տեղի է ունեցել Գուգարաց թեմի առաջնորդ, գերաշնորհ տեր Սեպուհ արքեպիսկոպոս Չուլջյանի քահանայական ձեռնադրության 30-ամյակին նվիրված հոբելյանական միջոցառում (նկարներ)
Հաջորդ նյութը ARAK QW Մաքուր պահենք մեր հոգիները (առակ)
Arshak episkop 245
«Պատմության ընթացքին եկեղեցուց արտաքսվել են այնպիսի անձեր, որոնք ավելի նվազ վնաս են հասցրել մեր երկրին ու ժողովրդին» Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյան