Հոգևոր կայքէջ > Լրահոս > Նորություններ > Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Գեղարքունիքի մարզի համայնքապետերին (նկարներ)
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Գեղարքունիքի մարզի համայնքապետերին (նկարներ)
Published: 9 Հունիսի, 2022
Հունիսի 10-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքի Սուրբ Մեսրոպ հայկական դպրոցի շուրջ 40 աշակերտների:
Դպրոցի տնօրեն տիկին Նորա Թաշճյանը, հայցելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի օրհնությունը, տեղեկություններ փոխանցեց դպրոցի ստեղծման պատմության, իրականացվող ծրագրերի և եկեղեցի-դպրոց փոխգործակցության մասին։
Վեհափառ Հայրապետը, ողջունելով աշակերտներին, գոհունակությամբ արձանագրեց, որ գեղեցիկ ավանդույթ է դարձել Ֆրանսիայի մեջ գործող հայկական դպրոցների ու վարժարանների սաների այցելությունը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին։
Նորին Սրբությունը հանդիպման ընթացքում հորդորեց դպրոցի սաներին Հայաստանի տպավորություններով կերտված տեսիլքով շարունակել ուսումնառությունը և իրենց նպաստը բերել հայրենիքի զորացմանն ու շենացմանը:
Հայոց Հայրապետը նաև իր գնահատանքը հայտնեց դպրոցի տնօրինությանը, ուսուցչական անձնակազմին և հոգաբարձուներին Հայաստան և Մայր Աթոռ այցելություններ կազմակերպելու համար՝ մաղթելով արգասաբեր իրագործումների շարունակականություն և բարի տեսլականների իրականացում:
Իրենց հերթին աշակերտները երաժշտական կատարումով հաճելի անականկալ մատուցեցին Վեհափառ Հայարպետին:
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը «Պահպանիչ» աղոթքով օրհնեց դպրոցի աշակերտներին՝ նրանց ընծայելով սրբապատկերներ և խաչեր:
01.06 2 02.06 2 03.06 2 04.06 2 05.06 2 06.06 1 07.06 1 08.06 09.06 10.06
Նախորդ նյութը 07.06 Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահին (նկարներ)
Հաջորդ նյութը 13.06 Ֆրանսիայի Ալֆորվիլ քաղաքի հայկական դպրոցի աշակերտներն այցելեցին Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին (նկարներ)