Հոգևոր կայքէջ > Լրահոս > Նորություններ > Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Արագածոտնի թեմի քահանաներին (նկարներ)
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Արագածոտնի թեմի քահանաներին (նկարներ)
Published: 14 Օգոստոսի, 2020
Օգոստոսի 14-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի «Վաչե և Թամար Մանուկյան» Մատենադարանում ընդունեց Արագածոտնի թեմի քահանայից դասին` առաջնորդությամբ Արագածոտնի թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Մկրտիչ եպիսկոպոս Պռոշյանի:
Տերունական աղոթքից հետո «Հայաստանի կրոնական փոքրամասնությունների առանձնահատկությունները» թեմայով բանախոսեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Միջեկեղեցական հարաբերությունների բաժնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ. Շահե ծայրագույն վարդապետ Անանյանը: Հայր Սուրբը ներկայացրեց Հայաստանում գործող կրոնական կազմակերպությունների գործունեությունը և դրանց նկատմամբ Մայր Աթոռի որդեգրած մոտեցումները: Քննարկումների ընթացքում Հայր Շահեն անդրադարձավ նաև Հայ Եկեղեցու և ավանդական մյուս եկեղեցիների միջև ձևավորված միջկրոնական, ծիսական փոխհարաբերություններին ու առկա խնդիրներին:
Այնուհետև հանդիպմանը Հանրակրթության պետական չափորոշչի և առարկայական չափորոշիչների, դրանցում առկա խնդիրների, մարտահրավերների և արտահայտված մտահոգությունների մասին զեկույց ներկայացրեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Հոգեշնորհ Տ․ Զաքարիա ծայրագույն վարդապետ Բաղումյանը՝ մեկ անգամ ևս հաստատելով Մայր Աթոռի դիրքորոշումներն այս հարցերի վերաբերյալ: Հայր Զաքարիան մասնավոր անդրադարձ կատարեց նաև «Հայոց Եկեղեցու պատմություն» առարկային՝ նշելով, որ անընդունելի է առարկայի՝ որպես առանձին  բաղադրիչի դուրս բերումը հանրակրթական դպրոցից։
Զեկույցից հետո տեղի ունեցած քննարկումների ժամանակ Նորին Սրբությունը, պատասխանելով քահանաների հարցերին, կարևոր համարեց Եկեղեցու և հոգևորականների դերակատարությունը սերունդների կրթադաստիարակչական գործում` ընդգծելով յուրաքանչյուր հոգևորականի անշահախնդիր ծառայության կարևորությունը համայնքներից ներս:
Իրենց հերթին քահանա հայրերը Հայոց Հայրապետին տեղեկություններ փոխանցեցին իրենց համայնքներում ծավալած գործունեության և իրականացվող ծրագրերի մասին:
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գնահատանքը հայտնեց թեմի քահանայից դասին՝ իրենց հովվական ծառայությունն անմնացորդ նվիրումով իրականացնելու համար։ Վեհափառ Հայրապետը կարևորեց ծխական համայնքների ձևավորումը՝ ի նպաստ հոգևոր կյանքի առավել զարգացման ու Եկեղեցու առաքելության առավել արդյունավորման: Նորին Սրբությունը նաև իր գնահատանքը փոխանցեց Մկրտիչ Սրբազանին թեմի հոգևոր կյանքի առաջընթացին ուղղված ջանադիր աշխատանքի ու անսպառ եռանդի համար:
Հայոց Հովվապետը եկեղեցականներին հորդորեց նույն ջանասիրությամբ ու նախանձախնդրությամբ շարունակել իրենց ծառայությունը հանուն հայ ժողովրդի  բարօրության և հայրենի երկրի պայծառացման ու զորացման:
14.01 1 14.02 1 14.03 1 14.04 1 14.05 1 14.06 1 14.07
Նախորդ նյութը 14.01 Գերագույն հոգևոր խորհրդի ժողով Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում (նկարներ)
Հաջորդ նյութը Poghosagitutyan neracutyuna Սուրբ Էջմիածնի հրատարակչությունը լույս է ընծայել Դեյվիդ Հորըլի «Պողոսագիտության ներածություն» աշխատության հայերեն թարգմանությունը
Arshak eps. Xachatryan
«Տեղին չէ Եկեղեցուն առանձնահատուկ կարգավիճակ հատկացնելու առնչությամբ օգտագործել մոնոպոլիա եզրույթը»