Հոգևոր կայքէջ > Լրահոս > Նորություններ > Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հանդիպեց Արարատի մարզի ուխտավորների հետ (նկարներ)
Published: 5 Նոյեմբերի, 2019
Նոյեմբերի 5-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց Արարատի մարզի Արարատ, Արտաշատ և Վեդի համայնքների ուխտավորներին՝ ուղեկցությամբ Մայր Աթոռի Սոցիալական ծառայությունների գրասենյակի տնօրեն Արժանապատիվ Տ. Մարկոս քահանա Մանգասարյանի և առաջանորդությամբ Արտաշատի Ս. Հովհաննես Ավետարանիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Թաթուլ քահանա Գասպարյանի, Արարատի Ս. Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Դավիթ քահանա Սահակյանի և Վեդիի Ս. Աստվածածին եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ  Տ. Հովակիմ քահանա Հարությունյանի:
Ուխտավորները Մայր Աթոռ էին ժամանել շնորհավորելու Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին օծման ու գահակալության 20-ամյակի առիթով և ստանալու Նորին Սրբության օրհնությունը:
Հանդիպումը սկսվեց Տերունական աղոթքով, որից հետո քահանա հայրերը, հայցելով Նորին Սրբության օրհնությունը, ներկայացրեցին իրենց համայնքների ուխտավոր հայորդիներին:
Վեհափառ Հայրապետը, իր հայրական օրհնությունը բաշխելով ուխտավորներին,  հորդորեց հավատարիմ մնալ ավանդական ընտանեկան արժեքներին, նախանձախնդրությամբ պահպանել ազգային-հոգևոր ավանդույթները և զորանալ Սուրբ Էջմիածնով:  Նորին Սրբությունը փաստեց, որ Եկեղեցին զորեղ է իր հավատացյալներով, եկեղեցական կյանքում նրանց ներգրավվածությամբ, ինչի վառ վկայությունն են դեպի Մայր Աթոռ ուխտագնացությունները:
Հայոց Հովվապետը նաև պատգամեց հավատացյալ հայորդիներին ապրել ավետարանական պատվիրաններով, բարի գործերով զորացնել նախնյաց սուրբ հավատքը, աստվածային սիրով շաղախել իրենց քրիստոնեական ընթացքը, որպեսզի հասարակական կյանքում տեղ չգտնեն անընդունելի երևույթները:
Վերջում Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ուխտավորներին մաղթեց, որ Աստծո օրհնության ներքո միշտ  լինեն զորեղ և հարատև՝ սիրո մեջ:
05.03.01 05.03.02 05.03.03 05.03.04 05.03.06 05.03.07 05.03.08
Նախորդ նյութը 05.002.07 Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց Տաջիկստանի Հանրապետության խորհրդարանի նախագահին (նկարներ)