Հոգևոր կայքէջ > Լրահոս > Նորություններ > Տեղի ունեցավ Նորատուսի վերականգնված Ս. Աստվածածին եկեղեցու բացման և վերաօծման արարողությունը (նկարներ, տեսանյութ)
Published: 1 Հոկտեմբերի, 2019
Սեպտեմբեր 28-ին, հանդիսապետությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի դիվանապետ Գերաշնորհ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանի, աղոթակցությամբ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի լուսարարապետ Գերաշնորհ Տ. Հովնան եպիսկոպոս Հակոբյանի, Ուկրաինայի հայոց թեմի առաջնորդ Գերաշնորհ Տ. Մարկոս եպիսկոպոս Հովհաննիսյանի, Վիրահայոց թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ. Կիրակոս վարդապետ Դավթյանի և Գեղարքունյաց թեմի առաջնորդական տեղապահ Հոգեշնորհ Տ. Պարթև վարդապետ Բարսեղյանի, մասնակցությամբ Գեղարքունյաց թեմի ողջ հոգևոր դասի, տեղի ունեցավ Նորատուս համայնքի վերականգնված Ս. Աստվածածին եկեղեցու բացման և վերաօծման արարողությունը։
Բացման արարողությանը ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Տիար Ալեն Սիմոնյանը, Գեղարքունիքի մարզպետ Տիար Գնել Սանոսյանը, Նորատուս համայնքի ղեկավար Տիար Մուրադ Հարությունյանը, եկեղեցու բարերարներ Տիար Խաչիկ Կարապետյանը և Տիար Հայկ Մաղաքելյանը, պետական կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման մարմինների ներկայացուցիչներ, արտերկրյա հյուրեր, ուխտավորներ։
Գերաշնորհ Տ. Արշակ եպիսկոպոս Խաչատրյանը հավարտ արարողության ընթերցեց Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի պատգամը. «Այսօր անհուն բերկրանքով են լցվել մեր սրտերը, քանի որ դեռևս 9-րդ դարում կառուցված և մեզանից մի քանի դար առաջ խոնարհված Նորատուսի Ս. Աստվածածին եկեղեցին իր դռներն է բացել բազմահազար հավատավորների առջև: Եկեղեցին հավատացյալների հավաքականությունն է, իսկ հավատավորներդ վեմերն եք այդ տաճարի: Եկեղեցին հավատավորներին լիացնում է բազմազան շնորհներով ու նրանց համար ճանապարհ հարթում դեպի Աստվածային բարձունքներ: Նորատուսը հայտնի է հնամենի նշանավոր կառույցներով ու հավատի տներով, խաչքարերով, որոնց թիվն ավելանում է այս նորանորոգ եկեղեցու վերաօծմամբ: Աստվածառաք աղոթքով լցրեք այս վերաօծված հավատի տունը: Այսօր տոն է բոլորիս հոգիներում»,- ասված էր հայրապետական պատգամում:
Այնուհետև եկեղեցու բարերարներ Խաչիկ Կարապետյանին և Հայկ Մաղաքելյանին հանձնվեցին Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու «Սուրբ Ներսես Շնորհալի» պատվո բարձր շքանշաններ։
Նորատուսի Ս. Աստվածածին եկեղեցին կառուցվել է 9-րդ դարում, Սյունյաց Սահակ իշխանի բարերարությամբ: Այն գործել է մինչև 1679 թ. և ավերվել երկրաշարժի հետևանքով:
Ս. Աստվածածին եկեղեցու վերականգնման աշխատանքները սկսվել են 2010 թվականին՝ տիար Հայկ Մաղաքելյանի բարերարությամբ և շարունակվել են տիար Խաչիկ Կարապետյանի նյութական միջոցներով։ Բարեկարգվել է նաև եկեղեցու տարածքը, ստեղծվել գեղեցիկ պուրակ։
Noradus 1 Noradus 2 Noradus 3 Noradus 4 Noradus 5 Noradus 6 Noradus 7 Noradus 8 Noradus 9 Noradus 10 Noradus 11 Noradus 12 Noradus 13 Noradus 14 Noradus 15 Noradus 16 Noradus 17 Noradus 18 Noradus 19
Նախորդ նյութը 30 2 5 Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն ընդունեց ԱՄՆ սենատոր Ֆրանկ Փալոնեին (նկարներ)
Հաջորդ նյութը 01 3 «Սուրբ Սահակ-Սուրբ Մեսրոպ» շքանշան շնորհվեց բարերար, բժիշկ Կարո Դերձակյանին (նկարներ)
Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսը ժամանեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին (նկարներ)